No i mamy – poprawione rozporządzenie w sprawie egzaminowania – część druga – rozwiewamy wątpliwości

Wiem, że już o tym pisaliśmy. Ale w międzyczasie pojawiło się szereg wypowiedzi szkalujących te zmiany i wskazujących na utrudnienie egzaminu czy wręcz powrót do rozwiązań sprzed 10 lat. Niestety osoby, które nie do końca potrafią ocenić wprowadzane zmiany, sieją tzw. „popelinę”.

Niestety pod koniec 2023 r. pojawiło się drukiem nowe rozporządzenie sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, które od razu trzeba było poprawiać. To właśnie tym aktem prawnym wprowadzono między innymi zmiany eliminujące błędy zasadnicze (czyli te z tabelki) pozostawiając decyzję o ostatecznym wyniku egzaminatorom. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie sytuacja, w której z punktu widzenia prawa dozwolone stało się orzeczenie pozytywnego wyniku egzaminu państwowego dla osoby która np. dwa razy przejechała na czerwonym świetle czy nie zatrzymała się przed znakiem „STOP”. Oczywiście mówiono „co z tego że przejechała jeżeli nie stworzyła bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa”. Ale to było jakieś „bredzenie” tych co nie rozumieją procesu kształcenia, albo mają jakiś interes w tym żeby w każdej sytuacji można było ustanowić i uzasadnić pozytywny wynik egzaminu.

Co na pewno trzeba wiedzieć.

Jeżeli osoba egzaminowania podczas egzaminu państwowego przejedzie na czerwonym świetle (bo np. było pusto czy nie zauważyła sygnalizatora) i uzyska pozytywny wynik egzaminu, to czego się nauczy na przyszłość ? Jak można na egzaminie to tym bardziej można w normalnym ruchu drogowym. To dopiero zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Warto w tym miejscu zacytować dyrektywę  2006/126/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy:

„9.  Ocena umiejętności i zachowań podczas egzaminu

9.1. W każdej z powyższych sytuacji w ruchu ocena musi uwzględniać stopień swobody, z jaką ubiegający się o prawo jazdy obsługuje urządzenia sterujące pojazdu, oraz wykazaną przez niego zdolność do jazdy w ruchu, z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa. Przez cały czas egzaminu egzaminator musi czuć się bezpieczny. Błędy w ruchu lub niebezpieczne zachowanie bezpośrednio wpływające na bezpieczeństwo pojazdu egzaminacyjnego, jego pasażerów lub innych użytkowników dróg jest karane niezdaniem egzaminu, niezależnie od tego czy egzaminujący lub osoba towarzysząca musi interweniować. Jednakże egzaminujący może podjąć decyzję o kontynuowaniu sprawdzianu umiejętności i zachowań lub jego przerwaniu.”

Zatem to ten przepis narzuca twórcom prawa obowiązek wskazania takich błędów. Trudno bowiem uznać, że np. przejechanie na czerwonym świetle nie jest zachowaniem bezpośrednio wpływającej na bezpieczeństwo pojazdu egzaminacyjnego, jego pasażerów lub innych użytkowników dróg.

Warto też pamiętać, że w codziennym życiu kierowcy przejechanie na czerwonym świetle (wtedy kiedy nic nie jechało) jest wykroczeniem z art. 92 § 1 Kodeksu wykroczeń i jest zagrożone mandatem w wysokości 500 zł i otrzymaniem 15 punktów za naruszenie (potocznie punktów karnych)

Kodeks wskazuje jednoznacznie, że wykroczenie popełnię ten „Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego”. Nie ma tam mowy o tym, czy w czasie przejechania przez „czerwone” ktoś inny jechał w poprzek, czy nie jechał.

Zatem może przy następnej okazji warto podyskutować o zawartości tabeli z błędami krytycznymi, a nie o racji jej bytu.

Przypomnijmy więc co się zmieniło od wczoraj.

W § 12 w ust 2 zostały uzupełnione powody odmowy prowadzenia części praktycznej egzaminu państwowego w ruchu drogowym związanej ze zdarzeniami na placu manewrowym.

5) w przypadku egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2 lub A – nie panuje nad pojazdem, powodując upadek motocykla albo motoroweru;

6) zachowuje się w sposób mogący skutkować uszkodzeniem pojazdu egzaminacyjnego, spowodowaniem kolizji lub wypadku drogowego.”;

W § 23 usunięty został pkt 3 w ust. 1 i dodany został ust. 1a. Ma to na celu doprecyzowanie i jednoznaczne dostosowanie do przepisów dyrektywy minimalnego czasu trwania egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii B1 i B

„1a. W przypadku egzaminu przeprowadzanego w zakresie prawa jazdy kategorii B1, B lub pozwolenia egzaminator może zakończyć część praktyczną egzaminu przeprowadzaną w ruchu drogowym po upływie 25 minut, jeżeli zostały wykonane wszystkie wymagane zadania egzaminacyjne, a wynik egzaminu jest pozytywny.”;

Poprawiono też przepis dotyczący egzaminu na prawo jazdy kategorii A poprzez ponowne umożliwienie egzaminatorowi samodzielnego kierowania pojazdem jadącym za osobą egzaminowaną jadącą na motocyklu.

„2) w ruchu drogowym w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2 lub A egzaminator ocenia wykonanie zadań egzaminacyjnych z innego pojazdu egzaminacyjnego jadącego za osobą egzaminowaną, mając zapewnioną możliwość porozumiewania się z nią drogą radiową – nie dotyczy osoby egzaminowanej w zakresie prawa jazdy kategorii AM w przypadku, gdy pojazd egzaminacyjny dla prawa jazdy kategorii AM umożliwia przebywanie egzaminatora w pojeździe; w przypadku głuchych lub niedosłyszących osób egzaminowanych dopuszcza się inne formy porozumiewania się egzaminatora z osobą egzaminowaną;”,

Przywrócono też konieczność ustalenia negatywnej oceny z egzaminu w przypadku wystąpienia okoliczności określonych w tabeli nr 9 załącznika nr 1 do rozporządzenia.

W ramach egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii A ponownie włączono zadanie polegające na przeprowadzaniu motocykla do zadania pierwszego.

Skorygowano też zadania realizowane na egzaminie dla egzaminatorów.

Poprawiono też format arkusza przebiegu egzamin u państwowego pozostawiając dowolność czy A5 czy A4, i poprawiono jego zawartość w związku ze zmianą zadań w zakresie prawa jazdy kategorii A.