Czekają nas kolejne zmiany w prawie

Zaczął się nowy rok szkolny, wszyscy wrócili z wakacji i pełni sił zarówno tych fizycznych jak i umysłowych zasiedli do pracy. Zaczynając od posłów, o których już pisałem w zeszłym tygodniu poprzez Ministerstwo Sprawiedliwości, a kończąc na Ministerstwie Infrastruktury. Trochę rozpoczęcie wszelkich prac opóźnia powódź i związane z nią działania, ale tak czy inaczej musimy przygotować się do intensywnych prac nad zmianą przepisów w zakresie ruchu drogowego.

Jak zwykle dopiero nieszczęście wymusza rozpoczęcie prac.

Zacznijmy od tych zmian, które są będą następstwem wypadku. Jak zwykle dopóki coś się nie wydarzy to powtarzane od lat prośby o zmianę przepisów lub doprecyzowanie obecnych nie są brane pod uwagę.  

Ostatni wypadek na Łazienkowskiej pokazuje jednoznacznie, że system egzekwowania prawa jest ewidentnie nieskuteczny. Jeżeli pojazd prowadzi osoba, której sąd orzekł już piąty zakaz prowadzenia pojazdów to znaczy, że jakiekolwiek zakazy na nią nie działają. Nad tym powinien zastanowić się Sąd, który orzekał już drugi zakaz prowadzenia pojazdów. Tacy ludzie powinni być eliminowani ze społeczeństwa poprzez karę więzienia i to bezwzględną, albo, tak dla dobra społeczeństwa, np. poprzez dozór elektroniczny i liczone w setki godzin prace społeczne w hospicjach. Dobra byłaby także konfiskata pojazdów tak jak w przypadku pijanych kierowców.

Tak eksperci powtarzali przez lata i przez te lata słyszeli, że trzeba dać sędziom wolną rękę, że każdy przypadek trzeba osobno oceniać, że nie każdy przypadek jest taki sam. Może dopiero teraz, kiedy niestety taki „oceniony indywidualnie przypadek” z 5 zakazami prowadzenia pojazdów zabił niewinną osobę i kpiąc sobie z wymiaru sprawiedliwości uciekł do Niemiec, nareszcie znajdziemy motywację do znacznej zmiany prawa, która nie pozwoli już na takie wielokrotne orzeczenia i przyczyni się do znacznej dolegliwości nakładanych kar. Powinna też pomóc odstraszać potencjalnych chętnych.

Zatem Minister Sprawiedliwości we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, zgodnie z piątkowym komunikatem, podjął prace analityczne m. in. w zakresie pojawiających się w przestrzeni publicznej postulatów zmian przepisów, takich jak wprowadzenie do katalogu przestępstw zabójstwa drogowego, stworzenie systemu identyfikacji na drogach osób z orzeczonymi zakazami prowadzenia pojazdów czy też przepadek pojazdu kierowanego przez osobę posiadającą zakaz jego prowadzenia.

Czekamy na projekty. Mamy nadzieję, że tym razem będą to przepisy dokładnie przemyślane i przeanalizowane, tak żeby nie można ich było obejść.

Wracając do działki szkolenia kierowców.

Kierowcy zawodowi

W najbliższym czasie Ministerstwo Infrastruktury planuje prace nad zmianą przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkolenia i egzaminowania kierowców wykonujących przewóz drogowy. Powodem zainicjowania prac legislacyjnych w ramach przedmiotowego projektu rozporządzenia jest potrzeba zmiany daty określonej w przepisie § 53 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie szkolenia i egzaminowania kierowców wykonujących przewóz drogowy (Dz. U. poz. 739, z 2023 r. poz. 673 i z 2024 r. poz. 857), zgodnie z którym do dnia 31 grudnia 2024 r. ośrodki szkolenia i jednostki systemu oświaty nieposiadające pojazdów z automatyczną skrzynią biegów prowadzą jedynie zajęcia teoretyczne z wykorzystania automatycznych skrzyń biegów. Zatem mówiąc prostym językiem zmiana ma dotyczyć przesunięcia w czasie (do 1 stycznia 2026 r.) wejścia w życie przepisów, które nakazują ośrodkom szkolenia kierowców w transporcie drogowym rozpoczęcie prowadzenia zajęć praktycznych pojazdem z automatyczną skrzynią biegów. Jest to zatem propozycja ujednolicenia daty wejścia w życie tych przepisów z przepisami dotyczącymi obowiązku przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy ciągnikiem siodłowym z naczepą.

Ta propozycja zmiany przepisów jest już w wykazie prac legislacyjnych Ministra Infrastruktury, a więc będzie najwcześniej procedowanym aktem prawnym.

W planach Ministerstwa Infrastruktury jest także większa zmiana rozporządzenia w sprawie szkolenia i egzaminowania kierowców wykonujących przewóz drogowy. Ma ona obejmować szereg postulatów zgłaszanych zarówno przez środowiska szkoleniowe jak i transportowe. Zgodnie z propozycją MI przygotowaniem do rozpoczęcia prac nad tymi zmianami będzie wspólne spotkanie wszystkich podmiotów zainteresowanych zmianami w tych przepisach tak aby napisany przez resort projekt jak najbardziej odpowiadał oczekiwaniom strony społecznej. Spotkanie ma odbyć się 30 września 2024 r. jednak jak dotąd nie zostało ono potwierdzone.

Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców.    

Warto też zauważyć, że w najbliższym czasie w Ministerstwie Infrastruktury planowane jest powołanie zespołu eksperckiego, który podejmie prace nad poprawą aktualnego rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz.U. z 2023 r. poz. 2659).

Prace będą miały na celu przede wszystkim poprawę błędów jakie pojawiły się w ostatniej wersji rozporządzenia. Jest ich sporo i w miarę szybko trzeba się ich pozbyć. W tym celu prawdopodobnie powstanie nowe rozporządzenia. Prace tego zespołu mogą przy okazji posłużyć do poprawy czy unowocześnienia obecnych zasad egzaminowania. Podejmując prace zespół już powinien zastanowić się nad rozpoczęciem prac przygotowujących do wdrożenia przepisów nowej dyrektywy w sprawie praw jazdy. Mając też na względzie przesunięcie wejścia w życie egzaminów państwowych na ciągnikach siodłowych warto też popracować nad nowym placem manewrowym dla tych pojazdów i rozważyć, czy zadania egzaminacyjne w ruchu drogowym są “wykonywalne” dla takich pojazdów.

I to wszystko jeszcze w tym roku. O postępach prac będziemy informowali w kolejnych artykułach.