Czy tu wolno przejechać przez linię ciągłą?
Jak zwykle podczas kolejnej analizy naszego zgrabnego prawa o ruchu drogowym i aktów wykonawczych do niego ponownie natrafiamy na niespodzianki z dziedziny stosowania prawa. Wydaje się, że nie ma nic prostszego w sytuacji kiedy na jezdni jest umieszczona linia jednostronnie przekraczalna. Każdy z nas, obudzony w środku nocy, niemal z zamkniętymi oczami odpowie na pytanie czy w poniższej sytuacji mogę zmienić pas na prawy. Patrząc na poniższe zdjęcie każdy z nas odpowie na pewno nie mogę zmienić pasa bo mam linię jednokrotnie przekraczalną, a od mojej strony jest linia ciągła. I tak taki jest sens tej linii, ale …….

Po pierwsze mamy klasyczne zastosowanie linii jednokrotnie przekraczalnej: drogę dwukierunkową i sytuację w której rozpocząłeś wyprzedzanie i właśnie zamierzasz je kończyć.

Już tu zauważamy, że mimo wszystko linię ciągłą możesz przekroczyć wracając na swój pas. Jest to logiczne i wynika bezpośrednio z przepisu. Inne rozumienie, czy stosowanie tego przepisu byłoby nielogiczne i przede wszystkim niebezpieczne.
Zatem zobaczmy jak ten przepis wygląda w obecnie obowiązującym rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2310 z późn. zm.).
§ 86 ust. 4 Znak P-3 ,,linia jednostronnie przekraczalna” oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię od strony linii ciągłej i najeżdżania na nią, z wyjątkiem powrotu po wyprzedzaniu na położony przy linii przerywanej pas ruchu zajmowany przed wyprzedzaniem.
Co to oznacza?
Czy w poniższej sytuacji możesz wyprzedzić motocykl przed tobą a następnie przecinając linię ciągłą wjechać w lukę pomiędzy pojazdami przed motocyklem?

Albo czy mogę zmienić pas, wyprzedzić furgonetkę, i przecinając linię ciągłą wrócić na ten sam pas ruchu?

Oczywiście większość z nas odpowie nie, bo zmieniłem pas i od mojej strony jest linia ciągła.
A tu niespodzianka. Po wyprzedzeniu pojazdu możesz wrócić na swój pas ruch. Ponownie spójrzmy na definicję.
Znak P-3 ,,linia jednostronnie przekraczalna” oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię od strony linii ciągłej i najeżdżania na nią, z wyjątkiem powrotu po wyprzedzaniu na położony przy linii przerywanej pas ruchu zajmowany przed wyprzedzaniem.
Czyli odpowiedź na wcześniej zadane pytania brzmi zaskakująco, ale „TAK” możesz przeciąć linię ciągłą i wrócić na pas zajmowany przed wyprzedzaniem.
W tym momencie warto zastanowić się też nad definicją wyprzedzania. Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 28 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym wyprzedzanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku.
Czyli mówiąc o wyprzedzaniu nie wskazujemy, że pojazd musiał poruszać się tym samym pasem ruchu co my.
Czyli wracamy do sytuacji na ostatnim zdjęciu.

Zmieniamy pas na prawy przecinając linię jednostronni przekraczalną od strony linii przerywanej, wyprzedzamy zielony pojazd jadący lewym pasem i znowu mamy prawo wrócić na swój pas przecinając linię jednostronni przekraczalną od strony linii ciągłej. Ciekawe ?!?. Bardzo nielogiczne, ale zgodne z obecnie obowiązującym prawem.
Czy tak powinno być ?
Ostatnio pojawiła się propozycja zmiany rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Między innymi zaproponowano zmianę polegającą na korekcie definicji linii P-3. Brzmi ona następująco:
„4. Znak P-3 „linia jednostronnie przekraczalna” oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię od strony linii ciągłej i najeżdżania na nią, z wyjątkiem powrotu po wyprzedzaniu na położony przy linii przerywanej pas ruchu zajmowany przed wyprzedzaniem na drodze dwukierunkowej.”
Ale czy to rozwiąże problem?
Niestety nie. Ta droga którą widać na ostatnim zdjęciu jest dwukierunkowa. Ma dwie odrębne jezdnie jednokierunkowe, ale sama droga na pewno jest dwukierunkowa. Mile widziana w tym przypadku znajomość definicji drogi. Czyli dodanie na końcu słów na drodze dwukierunkowej nie zmienia tego przepisu. Zamiast na „drodze dwukierunkowej” powinno być „na jezdni dwukierunkowej” i to rozwiązało by problem.
A więc dobrze, że są uzgodnienia i konsultacje, bo może chociaż ten przepis uda się wyprostować.