I kto tu ma pierwszeństwo?
Odwieczny problem osiedli mieszkaniowych wraca jak bumerang. Problem z miejscami parkingowymi i oczywiście niewłaściwie zaparkowanymi samochodami generuje nie tylko irytację, ale też kolejne problemy z przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego.
W wielu przypadkach drogi dwukierunkowe o dwóch wyznaczonych lub niewyznaczonych pasach ruchu w przeciwnych kierunkach są wręcz zastawiane przez pojazdy parkujące. Pojazdy te zazwyczaj parkują na jednym pasie ruchu w zasadzie wyłączając go z użytku. Nie wnikając zbyt głęboko czy robią to zgodnie z przepisami powstaje pytanie kto ma pierwszeństwo w sytuacji gdy na pozostałej części drogi jest tak mało miejsca, że mieści się tylko jeden pojazd, albo wyminięcie się dwóch pojazdów jadących w przeciwnych kierunkach jest wysokiej klasy ekwilibrystyką.
Na poniższym filmie widzimy taką właśnie sytuację.
Technicznie rzecz biorąc mamy wyznaczone pasy ruchu (linia podwójna ciągła przy dojeździe do skrzyżowania). W zasadzie pas ruchu dla kierunku przeciwnego nie istnieje bo jest zastawiony przez parkujące pojazdy. I tu właśnie powstaje zarzewie konfliktu pomiędzy kierowcami. Niestety bardzo często zdarza się, że w przedstawionej sytuacji z przeciwka wjeżdża na nasz pas kierowca i nie zamierza pozwolić nam dojechać do końca naszym pasem. Bardzo często doprowadza do sytuacji wymijania się na „żyletki” albo wręcz oczekuje od jadących swoim pasem, że go przepuszczą bo „on nie miał wyjścia, bo miał przeszkodę”. No i tu wchodzą w użytek przepisy ruchu drogowego.
Nie możemy użyć przepisów o wyprzedzaniu bo nie jest to wyprzedzanie. Fajnie jednak by było gdyby w ramach art. 23 ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Oddział 5 Wymijanie, omijanie, cofanie) znalazł się przepis podobny jak w art. 24
„Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;”
Ułatwiłoby to życie nam wszystkim.
Oczywiście mamy przepisy podstawowe określone w art. 16 ustawy Prawo o ruchu drogowym
„Art. 16 1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.
2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.”
Jednak nie dla wszystkich jest to jednoznaczne z koniecznością ustąpienia pierwszeństwa jadącym swoim pasem.
Dla większości z nas, znających przepisy ruchu drogowego jasne jest, że osoba wjeżdżająca na przeciwległy pas jezdni, zmienia ten pas a więc ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa tym osobom które jadą tym pasem. Nie ma znaczenia dlaczego zmieniają pas ruchu. Nie ma też znaczenia czy pasy ruchu są wyznaczone czy nie (w tym przypadku akurat są wyznaczone). Nie ma też znaczenia czy są to pasy do jazdy w tym samym kierunku, czy w kierunkach przeciwnych. Zawsze zastosowanie ma art. 22 ust. 4, o którym należy pamiętać.
„Art. 22 4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać.”
Warto też pamiętać o czystej uprzejmości i kulturze jazdy. To „wymijający” źle zaparkowane samochody jest tu gościem i to on powinien poczekać. Ale jeżeli po tym pasie jedzie już pojazd z przeciwka, to nawet jak masz pierwszeństwo to poczekaj bo i tak się nie zmieścisz, a czekanie zajmie Ci mniej czasu niż awantura czy wypychanie.
A tak może to wyglądać jak mamy dwóch kulturalnych kierowców:
Oczywiście prawo przewidziało takie sytuacje. Mamy nawet przygotowane znaki drogowe, które jednoznacznie dają nam rozwiązanie w sytuacjach kiedy droga jest zbyt wąska.
Tak jak widać poniżej.


Wiele osób ma problem z interpretacją tych znaków. Nie wiedzą kto może jechać pierwszy, a kto poczekać.
B-31 ,,pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka”
Znak B-31 ,,pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka” zabrania kierującym wjazdu lub wejścia na zwężony odcinek jezdni, jeżeli zmusiłoby to kierujących znajdujących się na tym odcinku lub zbliżających się do niego z przeciwnej strony do zatrzymania się.
D-5 ,,pierwszeństwo na zwężonym odcinku jezdni”;
Znak D-5 ,,pierwszeństwo na zwężonym odcinku jezdni” oznacza, że kierujący przejeżdżają lub przechodzą przed kierującymi zbliżającymi się z kierunku przeciwnego.
Zatem w przypadku pierwszego filmu musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z przeciwka.
W przypadku drugie filmiku to my jedziemy pierwsi.
Co prawda jak widać na pierwszym filmie to pierwszeństwo nie do końca nam wyszło bo trudno było określić prędkość nadjeżdżającego pojazdu, ale dzięki kulturze i uprzejmości kierowcy nadjeżdżającego z przeciwka kierowcy wszystko udało się bez przepychanek.
I na koniec pytanie ciekawostka. Czy znaki D-5 i B-31 dotyczą pieszych?
Ależ oczywiście. Wynika to bezpośrednio z ich definicji.