Nowe pojazdy egzaminacyjne w WORD – ach
Pojazdy egzaminacyjne to temat, który co jakiś czas regularnie wypływa w chyba każdym Województwie. Zwykle dzieje się to w momencie kiedy, któryś z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego postanowi, że nadszedł już czas wymienić wyeksploatowane już pojazdy na nowe. I tu w zależności od podejścia występuje mniejsze lub większe zamieszanie. Wszystko zależy od tego jaką drogą postanowił pójść WORD. Czy np. jednorazowo wymienić wszystkie samochody egzaminacyjne, czy np. zrobić to w sposób płynny czyli wprowadzić najpierw kilka nowych pojazdów pozostawiając na jakiś czas stare i dopiero po jakimś czasie wymienić je do końca. Wiadomo, że to drugie rozwiązanie jest bardziej przyjazne zarówno dla kursanta jak i przede wszystkim dla Ośrodków Szkolenia Kierowców. Jak wiemy wymiana pojazdów to spory koszt dla OSK. WORD – y powiedzą, że przecież OSK nie muszą jeździć tymi samymi samochodami co w WORD. Oczywiście jest to prawda, ale wyobraźcie sobie klienta szukającego kursu, który z automatu dowie się, że OSK nie szkoli na takich samych pojazdach jak w WORD. Można sobie to wyobrazić z punktu widzenia pomysłu biznesowego polegającego na każdorazowym podstawianiu pojazdu na egzamin, ale wtedy trzeba by się nastawić na ograniczoną liczbę kursantów i zasadniczo wyższą cenę za kurs. Większość OSK nie chce iść w tym kierunku, a więc pozostaje kupić pojazd taki jak w WORD.
Warto tutaj zauważyć, że od wprowadzenia ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami zgodnie z przepisem art. 53 ust 5:
„5. Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, przeprowadzając postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem są pojazdy do przeprowadzania praktycznej części egzaminu na prawo jazdy przygotowując dokumenty zamówienia lub powołując komisję przetargową, włączają do prac przedstawicieli regionalnych organizacji zrzeszających ośrodki szkolenia kierowców, na ich wniosek, a w razie braku takich organizacji – przedstawicieli ogólnopolskich organizacji zrzeszających ośrodki szkolenia kierowców, wyrażających wolę wzięcia udziału w postępowaniu. Umowa w sprawie zamówienia publicznego na pojazdy jest zawierana przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego na okres nie krótszy niż 4 lata.”
Przepis ten oprócz minimalnego terminu wymiany pojazdów w WORD (4 lata) nakłada też na WORD obowiązek włączenia do prac komisji przetargowej oraz do prac przy dokumentach przetargowych (np. SIWZ – Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia) przedstawicieli regionalnych lub ogólnopolskich organizacji zrzeszających ośrodki szkolenia kierowców. Przepis ten ma zagwarantować, transparentność postępowania i pomóc przygotować się OSK na zmianę pojazdów.
Przepis ten pozwala także przedstawicielom OSK na ingerencję w SIWZ i zapobieżenie wprowadzeniu zapisów niekorzystnych zarówno dla WORD jak i dla OSK.
Słynnym przykładem był przetarg i umowa na najem pojazdów (na 4 lata) z wymianą ich co roku na nowe, w której zasadniczą niespodzianką był brak w SIWZ wskazania ile biegów ma mieć ręczna skrzynia biegów w pojeździe. Spowodowało to, że po roku od wymiany pojazdów WORD dostał nowe tylko nie z 5 ale już z 6 biegową skrzynią biegów. Brak zapisu w SIWZ powodował, że przez 4 lata sytuacja ta za każdą wymianą stanowiła zaskoczenie zarówno dla WORD a tym bardziej dla OSK.
Warto zatem wziąć udział w pracach takiej komisji, mieć wpływ na zapisy SIWZ i z pierwszej ręki wiedzieć jakie pojazdy trafią do WORD.
Ważne że trzeba pamiętać, że udział przedstawicieli OSK nie jest automatyczny. WORD jest obowiązany włączyć ich w prace ale dopiero na wniosek.
Trzeba też wiedzieć, że żaden OSK nie będzie mógł uczestniczyć sam w takim postępowaniu. Przepis wskazuje, że musi to być przedstawiciel lokalnej lub ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej ośrodki szkolenia kierowców.
W tym roku co najmniej kilka WORD rozpoczęło lub rozpocznie takie postępowania. Skorzystajcie ze swoich praw i weźcie udział w postępowaniu. Pomóżcie WORD-om i sobie.
I na koniec. Pamiętajcie, że wszystkie pojazdy stosowane do szkolenia i egzaminowania muszą spełniać odpowiednie warunki określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. O tym trzeba pamiętać rozpoczynając prace nad SIWZ.