Przesunięcie akredytacji rozpatrzone przez Komisję Infrastruktury

W dniu 12 września 2024 Sejmowa Komisja Infrastruktury rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Jest to druk Sejmowy nr 602.

Złożony w Sejmie w/w projekt ustawy oprócz zmian dotyczących ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym ww. projekt zawiera także, w art. 4, propozycję zmiany ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Zgodnie z uzasadnieniem projektu proponowany przepis ma przedłużyć okres przejściowy i dostosowawczy dla podmiotów prowadzących szkolenia dla kandydatów na instruktorów oraz warsztaty doskonalenia zawodowego dla pracujących już instruktorów o kolejne 3 lata. Przepis ten ma dać czas tym podmiotom na uzyskanie wpisu do rejestru placówek oświatowych, a następnie uzyskanie nowej akredytacji Kuratora Oświaty, która jest jednym z wymagań niezbędnych do uzyskania poświadczenia spełniania dodatkowych wymagań przez Ośrodek Szkolenia Kierowców.

Jak wiemy zgodnie z nowymi przepisami ustawy Prawo oświatowe wszystkie akredytacje posiadane przez ośrodki szkolenia kierowców oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego wygasały z dniem 31 sierpnia 2021.

Proponowane rozwiązanie brzmi następująco:

Art. 4. W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2024 r. poz. 1210) po art. 133 dodaje się art. 133a w brzmieniu:

„Art. 133a. Przedsiębiorcę posiadającego w dniu 31 sierpnia 2024 r. poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C i D, o którym mowa w art. 31 ust. 1, oraz wojewódzki ośrodek ruchu drogowego posiadający w dniu 31 sierpnia 2024 r. akredytację kuratora oświaty, o której mowa w art. 118 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, uznaje się za spełniających warunek, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 5, do dnia 31 sierpnia 2027 r.”.

Komisja rozpatrując ten przepis zaproponowała dwie poprawki:

„Art. 133a. Przedsiębiorcę posiadającego w dniu 31 sierpnia 2024 r. poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C lub D, o którym mowa w art. 31 ust. 1, oraz wojewódzki ośrodek ruchu drogowego posiadający w dniu 31 sierpnia 2021 r. akredytację kuratora oświaty, o której mowa w art. 118 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, uznaje się za spełniających warunek, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 5, do dnia 31 sierpnia 2027 r.”.

Niby drobne poprawki, ale zasadniczo rozwiązują problem utrzymania w mocy także wygasających w okresie od 2024 r. do 2027 r., ale wydanych już w oparciu o nowe przepisy akredytacji dla podmiotów nie posiadających kompletu kategorii prawa jazdy, oraz przede wszystkim pozwalają WORD – om dalej prowadzić szkolenia dla instruktorów. (W dniu 31 sierpnia 2024 r. tylko 2 WORD – y posiadały aktywną akredytację).

Podczas prac nad projektem Pan Paweł Bladowski Prezes Polskiego Związku Szkoleniowego zgłosił dalej idącą propozycję zmiany czyli całkowite usunięcie wymagania posiadania akredytacji kuratora oświaty.

Wskazał, że:

Analizują omawiany problem należy rozważyć czy:

  • wymóg posiadania Akredytacji Kuratora Oświaty jest w przypadku tych ośrodków i prowadzenia szkoleń kandydatów na instruktorów i instruktorów wymogiem niezbędnym i adekwatnym?
  • posiadanie tej akredytacji ma wpływ na jakość kształcenia instruktorów?

Wskazał, że zdaniem PZS, odpowiedź w tym przypadku jest prosta. Akredytacja wydawana dla OSK czy WORD jest wyłącznie trudnym do spełnienia ze względu na jej koszty uzyskania wymaganiem formalnym i administracyjnym nie wpływającym na jakość szkolenia. 

Podkreślił także, że przepisy nakładają na OSK inne, poza akredytacją, wymagania dotyczące odpowiedniego poziomu infrastruktury oraz jego kadry prowadzącej szkolenia w tym wymóg zatrudnienia osoby posiadającej przygotowanie pedagogiczne. W ocenie środowiska mają one wystarczający wpływ na zapewnienie jakości prowadzonych szkoleń. Wymaganie posiadania akredytacji w założeniu miało zagwarantować wysoki poziom kadry szkoleniowej, szczególnie w zakresach metodycznych i pedagogicznych, a także dodatkowy nadzór merytoryczny nad sposobem i jakością przekazywania wiedzy i umiejętności nowym instruktorom. Niestety, jak to zazwyczaj bywa, co innego założenia, co innego rzeczywistość. Z kilkunastu lat doświadczenia w działaniu tego przepisu nigdy nie zdarzyło się aby którykolwiek kurator oświaty wniósł jakąś wartość dodaną do prowadzonych szkoleń (nie były prowadzone wizytacje w tych podmiotach). Zatem wymaganie posiadania akredytacji stało się wyłącznie wymaganiem posiadania „papieru” bez dodatkowych benefitów. W obecnym stanie prawnym oraz otoczeniu ekonomicznym ten ewidentnie formalny i kosztowny wymóg, przyczyni się do kryzysu w branży szkoleniowej.

Po dyskusji proponowane rozwiązanie nie zyskało aprobaty komisji.

Projekt wraz ze sprawozdaniem Komisji zostanie rozpatrzony i uchwalony na następnym posiedzeniu Sejmu (25, 26 i 27 września 2024 r.).