Kongres CIECA – czyli najnowsze światowe trendy w szkoleniu i egzaminowaniu
W dniach 23-26 maja 2023 r. W Wiedniu odbył się 55 kongres międzynarodowej organizacji CIECA. CIECA jest to organizacja zrzeszająca podmioty i jednostki odpowiedzialne w poszczególnych krajach za proces egzaminowania kandydatów na kierowców.
Podczas kongresu przedstawiono następujące tematy:
- Wizja Zero: czy nadal istnieje potencjał dla szkolenia i egzaminowania kierowców?
- ADAS – zastosowanie w praktycznym egzaminie na prawo jazdy w Hiszpanii,
- ADAS – na egzaminie państwowym na prawo jazdy w Niemczech,
- Umiejętność postrzegania/przewidywania zagrożeń może potencjalnie zmniejszyć liczbę kolizji z udziałem początkujących kierowców na całym świecie.
- W jaki sposób rozwiązania oparte na dowodach, takie jak postrzeganie/przewidywanie zagrożeń, zwiększają umiejętności początkujących kierowców i wspierają testy?
- Czy nasz obecny system szkolenia i egzaminowania kierowców jest gotowy do przygotowania wszystkich kierowców do korzystania z autonomicznych funkcji w nowoczesnych samochodach?
- Austriackie dwufazowe prawo jazdy a korzystanie z samochodów z napędem alternatywnym i systemów ADAS
- Co powinni dziś wiedzieć początkujący kierowcy? Zmiana matrycy GDE
- Umiejętności wyższego rzędu w ruchu drogowym: nowe “must have” szkolenia i egzaminowania kierowców
Po lekturze i analizie przedstawionych tematów należy się zastanowić co należy zrobić w Polskim systemie szkolenia i egzaminowania kierowców, a właściwie jak do tego systemu wdrożyć niezbędne z punktu widzenia rozwoju techniki motoryzacyjnej i zmian w wyposażeniu podstawowym pojazdów, zmiany dotyczące przede wszystkim użytkowania pojazdu z systemami ADAS – czyli Advenced Driver Assistance Systems – (zaawansowanymi systemami wspomagającymi kierowcę). Problemem nie jest tylko możliwość lub brak możliwości wykorzystania tych systemów podczas egzaminów, ale przede wszystkim opracowanie nowych metod szkolenia i egzaminowania kierowców w tym z umiejętności bezpiecznego wykorzystania tych systemów. Wydaje się konieczne opracowanie sposobów sprawdzania umiejętności korzystania między innymi z aktywnego tempomatu, automatycznego parkowania, aktywnego wspomagania utrzymania się w pasie ruchu itp. W nowych pojazdach tych urządzeń nie będzie już można wyłączyć. Oznacza to, ze będą one przyjeżdżać na egzaminy, a wiec trzeba będzie wiedzieć, czy np. zadziałanie systemów automatycznego hamowania, czy zadziałanie systemu automatycznego utrzymania w pasie ruchu będzie błędem pojedynczym czy zasadniczym.
Najwyższy czas rozpocząć dyskusję i prace nad wdrożeniem.
Pytanie tylko dlaczego na tak ważnej konferencji nie było tym razem przedstawicieli polskiego Ministerstwa Infrastruktury.