Wracamy do normalności – aktualizacja prac nad przepisami

Piękna polska złota jesień przyniosła nam nie tylko multum grzybów i piękne widoki, ale objawiła się także wysypem prac legislacyjnych w resorcie Infrastruktury. Trzeba przyznać, że po miesiącach oczekiwań nareszcie udało się załatwić (chociaż połowicznie) sprawę wymagań dla ośrodków spełniających dodatkowe wymagania, a tak konkretnie sprawę wymagania posiadania akredytacji kuratora oświaty jako warunku prowadzenia działalności.

Dzięki staraniom Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów oraz równoległym wnioskom Polskiego Związku Szkoleniowego już po ponad 9 miesiącach i spotkaniu przedstawicieli KSE z Ministrem Infrastruktury Dariuszem Klimczakiem udało się też przygotować i wysłać do uzgodnień projekt rozporządzenia w sprawie zmiany rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach.

No i z mównicy Sejmowej Minister Klimczak obiecał rozpoczęcie prac nad zmianą przepisów ustawy o kierujących pojazdami w tym w zakresie obniżenia wieku do uzyskania prawa jazdy kategorii B. A raczej wprowadzenia obiecywanej już wcześniej jazdy z osobą towarzyszącą. Warto jednak zauważyć, że pomimo wskazania, że projekt jest już przygotowany to do dzisiaj nie jest jednoznacznie wiadome co się w nim znajdzie. Nie ma go zarówno w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, ani w wykazie prac legislacyjnych Ministra Infrastruktury.

Będziemy dla Was pilnie przyglądać się proponowanym rozwiązaniom i czynnie brać udział w kształtowaniu naszej prawnej rzeczywistości.

Akredytacje – Ośrodki Spełniające dodatkowe wymagania

W dzienniku ustaw pojawiła się wreszcie ustawa o zmianie ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Art. 4 tej ustawy wprowadza do przepisów ustawy o kierujących pojazdami następujący przepis:

„Art. 133a. Przedsiębiorcę posiadającego w dniu 31 sierpnia 2024 r. poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C lub D, o którym mowa w art. 31 ust. 1, oraz wojewódzki ośrodek ruchu drogowego posiadający w dniu 31 sierpnia 2021 r. akredytację kuratora oświaty, o której mowa w art. 118 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, uznaje się za spełniających warunek, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 5, do dnia 31 sierpnia 2027 r.”.

Oznacza to, że wszystkie podmioty, które na dzień 31 sierpnia 2024 r. były uznane za spełniające warunek posiadania akredytacji (na mocy przepisów przejściowych) zostały uznane za spełniające ten warunek do 31 sierpnia 2027r. Załatwia to nam problem warsztatów i szkolenia instruktorów na najbliższe 3 lata jednak pomimo wszystko jest rozwiązaniem ułomnym. Na dzień dzisiejszy i przez najbliższe 3 lata w zasadzie żaden nowy podmiot nie będzie mógł uzyskać poświadczenia spełniania dodatkowych wymagań bo nie będzie mógł w prosty sposób uzyskać akredytacji.

Miejmy nadzieję , że w ciągu następnych 3 lat uda się środowisku wypracować kompromisowe rozwiązanie i na dobre pozbyć się nieprzydatnej akredytacji.

A na dzień dzisiejszy ustawa wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2024 r. z tym, że przepis art. 4 wchodzi w życie z mocą od dnia 1 września 2024 r. Zatem została zachowana ciągłość warunków niezbędnych do posiadania poświadczenia spełniania dodatkowych wymagań przez ośrodki szkolenia kierowców.  

Rozporządzenie w sprawie egzaminowania

O nowym rozporządzeniu w sprawie egzaminowania pisaliśmy już wcześniej między innymi tutaj.

W dniu 2 sierpnia 2024 r.po raz kolejny zostały przekazane postulaty dotyczące dokonania zmian w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz. U. poz. 2659 oraz z 2024 r. poz. 56). Tym razem zrobili to przedstawiciele Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów. Przeprowadzona przez resort analiza tych postulatów wykazała, że zasadne jest:

  1. dodanie w § 12 ust. 2 rozporządzenia przepisu wskazującego, że utrata panowania nad pojazdem, uniemożliwia przeprowadzenie części praktycznej egzaminu w ruchu drogowym, co pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo ruchu drogowego;
  2. doprecyzowaniu w § 23 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia, że zakończenie egzaminu na prawo jazdy po upływie 25 minut dotyczy wyłącznie egzaminu praktycznego w ruchu drogowym w zakresie prawa jazdy kategorii B1, B lub pozwolenia, jeżeli zostały wykonane wszystkie wymagane zadania egzaminacyjne, a wynik egzaminu jest pozytywny;
  3. zmodyfikowanie brzmienia § 27 pkt 2 rozporządzenia poprzez rezygnację z wymagania wskazującego, że podczas egzaminów na kategorie AM, A1, A2 lub A egzaminator nie może kierować pojazdem poruszającym się za osobą egzaminowaną, co pozwoli na zmniejszenie kosztów przeprowadzania tych egzaminów i większą elastyczność w sposobie prowadzenia egzaminu (egzaminator będzie mógł kierować pojazdem jadącym za osobą egzaminowaną lub jechać tym pojazdem na miejscu pasażera);
  4. skorygowanie brzmienia § 27 pkt 5 rozporządzenia – w konsekwencji połączenie zadania zawartego w poz. 11 tabeli nr 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia (przeprowadzenie motocykla) z zadaniem określonym w poz. 1 tabeli nr 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia (przygotowanie do jazdy);
  5. wskazanie w § 28 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, że wystąpienie okoliczności określonych w tabeli nr 9 załącznika nr 1 do rozporządzenia skutkuje uzyskaniem negatywnego wyniku egzaminu, co pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo ruchu drogowego;
  6. połączenie zadania zawartego w poz. 11 tabeli nr 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia (przeprowadzenie motocykla) z zadaniem określonym w poz. 1 tabeli nr 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia, co ujednolici kryteria oceny wykonania zadania pt. „Przygotowanie się do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy.”, na egzaminie weryfikacyjnym oraz egzaminie dla kandydatów na  kierowców;
  7. skreślenie znajdujących się w załączniku nr 5 i 6 do rozporządzenia wyrazów „format nie większy niż A4, układ pionowy”, co pozwoli na wybór formatu arkuszy dotyczących listy osób zakwalifikowanych na egzamin oraz arkuszy przebiegu egzaminu przez WORD;
  8. wprowadzenie powrotu do zasady jednokrotnego opuszczania pojazdu przez kandydata na egzaminatora na egzaminie weryfikacyjnym, o którym mowa w lit. c zawartej w pkt 9 w tabeli nr 2 w poz. 5 w kolumnie trzeciej w załączniku nr 11 do rozporządzenia, co pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo ruchu drogowego poprzez podniesienie wymagań stawianych na egzaminie weryfikacyjnym;
  9. uchylenie pkt 5 zawartego w tabeli nr 2 w poz. 6 w kolumnie trzeciej w załączniku nr 11 do rozporządzenia, co zapewni zgodność z tabelą nr 1 określającą zadania egzaminacyjne na egzaminie weryfikacyjnym, które nie obejmują parkowania tyłem.

No i krótkie przypomnienie

Rozpoczęły się dyskusje nada zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie szkolenia i egzaminowania kierowców zawodowych, na razie bezowocne o czym możecie przeczytać tutaj: