Co nasz czeka w 2025 r. ?
Wszyscy już wrócili z wyjazdów, urlopów, sylwestrów i długich weekendów? Tak? Czyli już czas zastanowić się nad planem na rok 2025. Zapowiada się on intensywnie dla branży szkoleniowej, zarówno pod względem legislacyjnym (zmiany w przepisach), jak i finansowym.
W tym roku przyjdzie nam wielokrotnie zastanawiać się nad potrzebą zmian w przepisach dotyczących szkolenia. Sądząc po kalendarzu prac resortu infrastruktury, to zastanawianie będzie musiało być bardzo intensywne już od początku roku. W połowie zeszłego roku rozpoczęły się prace nad rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i do dzisiaj nie zostały zakończone. Rozpoczęto też prace nad projektem zmiany rozporządzenia w sprawie szkolenia i egzaminowania kierowców wykonujących przewóz drogowy i także do dzisiaj nie doczekaliśmy się ich kontynuacji. Dodatkowo Minister zapowiedział dużą zmianę ustawy prawo o ruchu drogowym oraz o kierujących pojazdami. Zatem na pewno od początku tego roku będzie parcie na kontynuację i zakończenie rozpoczętych prac. Trzeba też zwrócić uwagę, że na te prace będą miały wpływ nowe dyrektywy. Zarówno ta opublikowana w grudniu 2024 r., dotycząca wymiany informacji na temat wykroczeń w ruchu drogowym, jak i ta w sprawie praw jazdy, która, miejmy nadzieję, zostanie opublikowana jeszcze w pierwszej połowie 2025 roku.
Minister narzucił swoim współpracownikom pilne terminy realizacji tych wszystkich projektów, ale jak się okazało szeroki zakres postulowanych przez środowisko zmian nie pozwolił na ich zamknięcie w 2024 r.
Zespół
Wydaje się, że to doby pomysł aby wszystko spokojnie przemyśleć w gronie specjalistów. Z takiego założenia wyszedł też Minister Infrastruktury powołując, a w zasadzie reaktywując zespół doradczy ds. szkolenia i egzaminowania. O kulisach jego powołania i celach działania pisałem już wcześniej.
Do prac w ramach zespołu, z dniem 12 stycznia 2025 r., został powołany przedstawiciel Polskiego Związku Szkoleniowego, Wiceprezes, Pan Maciej Kulka. Jako jeden z członków założycieli PZS, a jednocześnie wysokiej klasy specjalista i ekspert w dziedzinie szkolenia i egzaminowania kierowców, a także przepisów ruchu drogowego, na pewno będzie stanowił właściwe merytoryczne wsparcie dla prac tego zespołu i w imieniu naszych członków wskaże niezbędne dla branży zmiany przepisów.
Będziemy na bieżąco informować o postępach prac w zespołu.
Podatek od środków transportu
Na 2025 r. pozostaje też dalsza walka Polskiego Związku Szkoleniowego o zwolnienie pojazdów szkoleniowych (samochodów ciężarowych i autobusów) z podatku od środków transportowych. Niezrażeni porażką naszej petycji w Sejmie, drążymy temat dalej. Nie zgadzamy się z twierdzeniem Pani przewodniczącej Urszuli Augustyn (KO), że tylko Polski Związek Szkoleniowy nie zgadza się z odpowiedziami Ministra Finansów wskazującymi, że nie jest możliwe wprowadzenie takiego zwolnienia. Z naszej wiedzy wynika, że w tej sprawie występuje także Polska Federacja Stowarzyszeń Szkół Kierowców. Na początku roku, po raz kolejny, wysłaliśmy pismo w tej sprawie do Ministra Finansów, wskazując jednoznacznie przepisy pozwalające na ww. zwolnienie. Odpowiednie wystąpienie wysłaliśmy też do Komisarza Komisji Europejskiej ds. Klimatu, Zeroemisyjności netto i Czystego Wzrostu Gospodarczego Pana Wopke Hoekstra, który oprócz klimatu, zajmuje się w KE podatkami.
Legitymacje
W związku z wieloma skargami naszych członków na nowe wzory legitymacji, wysłaliśmy wniosek do Ministra Cyfryzacji w sprawie pilnego wprowadzenia do mObywatela takich dokumentów jak legitymacja instruktora nauki jazdy, legitymacja instruktora techniki jazdy, legitymacja egzaminatora, zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi czy pozwolenie na kierowanie tramwajem.
I oczywiście Ośrodki Spełniające Dodatkowe Wymagania
No i na koniec trzeba docenić, że Minister Infrastruktury wywiązał się ze swojej obietnicy danej podczas sejmowych prac nad ustawą z dnia 25 września 2024 r. o zmianie ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 1544).
W procedowanym właśnie projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami został wprowadzony, wnioskowany przez Polski Związek Szkoleniowy, przepis uchylający wymaganie posiadania akredytacji Kuratora Oświaty przez ośrodek występujący o uzyskanie poświadczenia spełniania dodatkowych wymagań. Co ważne nie są likwidowane Ośrodki Spełniające Dodatkowe Wymagania, a jedynie wymaganie co do posiadania akredytacji.
Plany na 2025 r.
Jak zwykle Polski Związek Szkoleniowy, a w zasadzie jego przedstawiciele, będą brać czynny i intensywny udział w pracach nad zmianami wymienionymi powyżej i zapewne takimi, które pokażą się później. O ich postępie będziemy informować w naszym cotygodniowym newsletterze i na naszej stronie. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszych członków uda się wypracować najlepsze rozwiązania prawne zarówno dla branży szkoleniowej, jak i dla osób szkolonych i egzaminowanych. Oczywiście najważniejszym celem w tej działalności będzie zagwarantowanie, że pójdą one w kierunku poprawy, a nie pogorszenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.
O projektach można poczytać w poniższych artykułach
Ustawa
Rozporządzenie